Skip to content

Zdravé

chodidlá

Ikona - zdravé nohy

Ploché nohy, hallux valgus…

99% ľudí sa rodí so zdravými nohami. Avšak, kým dosiahneme vek 20 rokov, až 80% z nás má plantárne problémy. Prečo? Lebo celoživotné nosenie nevhodnej obuvi si vyberá svoju daň. Viac o tejto téme sa dozviete vo videu  Je bosá chôdza ako bosá chôdza?

Napríklad hallux valgus ste s najväčšou pravdepodobnosťou nezdedili po rodičoch génmi, ale zlými zvykmi z nosenia úzkej obuvi s nevhodným tvarom špičky. Kladivkové prsty, prepadnuté priečne klenby, otlaky či kurie oká taktiež vypovedajú o nedostatku miesta v topánke. Drápovité prsty zase poukazujú na nosenie obuvi, ktorú bolo treba „uchopiť drápami/prstami“, aby nepadala – žabky, šľapky, veľké topánky. Ploché nohy nemusia znamenať vždy problém a nepotrebujú neustálu podporu klenby. A taktiež príčinu prepadnutých členkov treba často hľadať vyššie – v postavení kolien či pevnosti brucha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravé nohy a chôdza naboso

Bosá chôdza po podnetných povrchoch sa celosvetovo používa ako súčasť terapie pri plantárnych problémoch. Bežné povrchy prírodného prostredia ponúkajú človeku veľké množstvo stimulov, ktoré ho nútia prispôsobiť nášľap a zapojiť aj ten posledný sval na chodidle. Správne zapájanie chodidiel ovplyvňuje celkový pohyb a podporuje zapájanie svalov a spevňovanie core – stredu tela.  Okrem toho množstvo informácií o povrchu prúdiacich do mozgu nútia človeka prežívať daný okamih a byť naozaj prítomný. Viac o takomto type chôdze sa dozviete vo videu: Čo je to tá vedomá/všímavá chôdza?

Zdravá chôdza a barefoot podlaha v interiéri

Prečo sa pocelodennom nosení topánok odporúča nosiť doma ďaľšiu obuv – papuče? Pretože domáce podlahy sú rovné, tvrdé, nezaujímavé a najmä bezpečné. Napriek tomu, že odložíme topánky, nie sme nútení vymeniť topánkový štýl chôdze za bosý. A práve bosý štýl chôdze je na rozhýbanie chodidiel a správnu chôdzu nevyhnutný.

Aj interiéry však môžu byť pre bosé nohy prospešné. V našich končinách, malo mnoho rodín masážne vačeky či ježkov na senzorickú stimuláciu a uvoľnenie chodidiel. Aj v súčasnosti je na trhu viacero produktov na precvičenie nôh. Stimulačné piškótky DOTS však nie sú cvičebná pomôcka. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že ide o dizajnový doplnok, ktorý sa stane súčasťou vašej podlahy. Tým, že v sebe skrýva stimulačnú funkciu stimulujete a precvičujete svoje chodidlá prirodzene pohybom po domácnosti, bez extra času a námahy.  Jednoducho, hravo a esteticky dostanete tento prospešný zvyk, pre vaše zdravie, do svojej dennodennej rutiny.

Ak si chcete zanalizovať stimulačný potenciál podlahy vo vašej domácnosti, určite si prečítajte článok o 5 tipoch pre barefoot friendly podlahu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odhaľ ďalšie zaujímavosti o DOTS ukryté pod ikonkami