Skip to content

Vedecký

výskum

Ikona - vedecký výskum

Chôdza naboso a veda

Veda sa chôdzou naboso zaoberá cez 100 rokov. Používanie obuvi, ktorá nevychádza z tvaru ľudského chodidla a nedovoľuje nohám pracovať v ich plnom rozsahu, si vyberá daň, nielen na samotných nohách ale i na zbytku tela. Veľká metaštúdia, ktorá skúmala výskumy týkajúce sa bosej chôdze poukazuje na zmenu tvaru a funkčnosti chodidiel a zároveň na celkové zmeny pohybu. Viac o tejto téme aj s priloženými odkazmi na štúdie nájdete vo videu: Je bosá chôdza ako bosá chôdza?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chôdza naboso a zdravé nohy

Bosá chôdza po podnetných povrchoch sa celosvetovo používa ako súčasť terapie pri plantárnych problémoch. Bežné povrchy prírodného prostredia ponúkajú človeku veľké množstvo stimulov, ktoré ho nútia prispôsobiť nášľap a zapojiť aj ten posledný sval na chodidle. Správne zapájanie chodidiel ovplyvňuje celkový pohyb a podporuje zapájanie svalov a spevňovanie core – stredu tela.  Okrem toho množstvo informácií o povrchu prúdiacich do mozgu nútia človeka prežívať daný okamih a byť naozaj prítomný. Viac o takomto type chôdze sa dozviete vo videu: Čo je to tá vedomá/všímavá chôdza?

Chôdza naboso doma

Domáci interiér je pre mnohých ľudí posledným miestom, kde sú ochotní vyzuť si topánky. Chodidlo teda dostáva po celodennom väzení slobodu a je pripravené na rozhýbanie. Domáce podlahy sú však rovné, tvrdé, nezaujímavé a najmä bezpečné. Napriek tomu, že odložíme topánky, niesme nútení zmeniť topánkový štýl chôdze.

Podlahovým stimulačným prvkom v interiéri  sa venoval môj doktorandský výskum, v ktorom som spojila nadšenie pre barefoot s vedeckými poznatkami a dizajnom. V rámci štúdia som hľadala spôsob, ako včleniť stimuláciu chodidiel do bežného denného rituálu. Vytvorenie produktu, ktorý by esteticky dopĺňal interiér, ponúkal nenútenú a príjemnú stimuláciu chodidiel a nevyžadoval extra čas alebo energiu na cvičenie. Výsledkom sú piškótky DOTS, ktoré svojím čistým dizajnom a prevedením doplnia každý interiér a vytvoria z neho miesto pre domácu rehabilitáciu chodidiel, a to bez extra času a námahy. Viac o mojej dizertačnej práci si môžete prečítať na blogu: Interakcia ľudských chodidiel a stimulačných drevených povrchov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odhaľ ďalšie zaujímavosti o DOTS ukryté pod ikonkami