Skip to content

O nás –

o barefu

Ahojte!

Sme Evit, Janči a Janíčko, Kolomanko a Stanko.

O barefoote sme sa dozvedeli po prečítaní knihy Zrodení k behu (Born to run) v 2011. Kúpili sme si v US „huaráče“, ktoré používame až dodnes, no reálne sme o správnej/inej bosej chôdzi nič nevedeli. O 4 roky neskôr nám do tímu pribudlo dieťa – Janíčko, a keď sa učil chodiť, prišla na rad otázka topánok. Znovu sme objavili barefoot a skočili naň plní nadšenia. Po dvoch týždňoch nás z našich „super“ barefoot topánok fakt boleli nohy a my sme sa išli učiť znovu chodiť.

Evit si akurát robila doktorantúru na dizajne a bosá chôdza a stimulačné povrchy v interiéri bola odrazu úplne ideálna téma na spojenie koníčka a rozšírenia si obzorov.

Za 4 roky sa z nadšenia stalo porozumenie a to práve vďaka nutnosti študovania vedeckých štúdií a konzultovania bosej chôdze tak s jej odporcami ako aj zástancami. 

Porozumenie,

  • že nie je bosá chôdza ako bosá chôdza
  • že sa nestačí vyzuť a my si zázračne „spomenieme“ na prirodzený pohyb
  • že barefoot topánky za nás nohy nerozhýbu
  • že to, že my sme bosí, neznamená, že sa vyzujú aj davy ďaľších ľudí
  • že bosá chôdza je potrebná a prospešná, ale treba k nej pristupovať s rozumom a zodpovedne
  • že človek je tvor lenivý a pre svoje nohy neurobí nič, kým ho nebolia
  • že ak chceme dosiahnuť zmenu, musíme to spraviť hravo a nenásilne
Evit a Janči - barefu team

No a my sme tvrdohlaví a nadšení zároveň. Uvedomujeme si, že naša spoločnosť by nutne potrebovala rozhýbať a aktivovať chodidlá, ktoré sú celé dni zavreté v topánkach. Taktiež si ale uvedomujeme, že naša spoločnosť o tejto svojej potrebe nevie.

A preto barefu – cesta k barefootu, k chôdzi naboso s rozumom. AVŠAK hravo, dizajnovo a vlastne trochu podprahovo funkčným produktom, ktorý si nevyžaduje extra čas a energiu na cvičenie.

barefu

Prináša hravosť a pohyb do interiérov a bežných domácich činností, šíri osvetu o bosej chôdzi a aktívnom domove.

Je pokračovaním výskumu stimulácie bosých chodidiel v interiéri.

Spája čistý a funkčný dizajn, nadšenie pre bosú chôdzu a ekologické myslenie.

Navrhuje interiéry pôsobiace na všetky ľudské zmysly s prihliadnutím na potreby užívateľa.

Napĺňa sen o zmysluplnej práci, ktorá pomáha ľuďom a odzrkadľuje hodnoty  jednej rodiny s 10-timi nohami.

Evka barefu

Ahojte, som Mgr.art. Eva Mazancová, ArtD. . Hoci to z tých titulov vyzerá, že od rána do večera maľujem alebo liečim obrazy, pravda je inde. Preklad mojich titulov je interiérová dizajnérka, ktorá si spravila doktorandský výskum v oblasti dizajnu. V rámci výskumu som spojila moje nadšenie pre bosú chôdzu a dizajn s ohľadom na človeka. Vďaka podpore okolia som sa rozhodla, že školou sa moja bosá cesta nekončí – a tak vzniklo barefu, prostredníctvom ktorého sa snažíme zvýšiť povedomie o potrebe postupného prechodu na barefoot a dôležitosti bosej chôdze v bežnom živote. Snažíme sa ukázať ľuďom, že táto zmena môže byť kreatívna, zaujímavá, štýlová, no najmä nenáročná na čas a energiu!

(Okrem barefu som ešte matka 3 malých šintrov, manželka super chlapa, cestovateľka na bicykli a komunitná aktivistka – takže, ak sa vám zdá, že články na blogu pribúdajú pomaly, máte pravdu – nestíham :D)