Lezenie a barefoot pod skalou
Z extrému do extrému… alebo aj od lezenia k barefootu a naspäť
Moja posledná lezecká skúsenosť ma donútila zamyslieť sa nad vzťahom lezenia a barefootu. Každý, kto si vyskúšal lezenie v lezkách pochopil, ako sa cítila Dora (sestra Popolušky), keď sa snažila naryť do malých črievičiek. Ak by však tie črievičky boli gumenné, s najväčšou pravdepodobnosťou by mala Dora lepšie lezecké výkony ako Popoluška, ktorej sa črievičky vyzúvali (pri predpoklade, že ostatné veci ako sila rúk, fyzická kondícia, či štýl lezenia by boli rovnaké). Z dlhodobého hľadiska, by to však Dora s tak obmedzujúcimi topánkami nedala. V tomto článku sa budem (ako lezec amatér) zamýšľať nad tým, či vie priniesť barefoot balans do niečoho tak extrémneho ako je lezenie v lezkách.
Bezpečný barefoot priestor pod skalou
? Lezky sú super v tom, že všetku silu, ktorú máte v nohe a prstoch koncentrujú na jedno miesto a to do pevnej špičky, ktorá svojím zúžením a tvrdosťou zvýši niekoľkonásobne silu, ktorú má napr. iba palec
? Pevná gumená špička je skvelou ochranou prstov a nechtov pred skalou a pomáha vďaka protišmykovému materiálu udržať nohu na skale
? Tým, že lezci majú väčšinou o číslo až dve menšie lezky, vyprodukujú ešte viac sily v špičkách
Zdroj obrázkov z ľava do prava/ od horného po dolný: https://www.hudysport.sk/ako-vybrat-lezecky, https://www.rockpoint.cz/jak-vybrat-lezecky-ktere-vam-padnou-jako-ulite, https://www.hudy.cz/test-damskych-lezecek-la-sportiva-skwama, https://www.internal-flight.com/post/ako-vybrat-spravne-lezecky
Radšej telo lezca ako jeho chodidlá
Lezenie je naozaj komplexný šport, ktorý precvičí celé telo a aj myseľ! Takže zatiaľ čo pri lezení dostáva zabrať každý sval tela v svojom plnom rozsahu a „sám za seba“, tak chodidlo v lezke dostáva zo seba svoje maximum, práve obmedzením pohybu a naakumulovaním sily do špičky.
Pokiaľ človek nosí malé a úzke topánky, jeho prsty majú tendenciu sa časom deformovať do takzvaných kladivkových prstov (hammertoes). Túto deformáciu je možné nájsť v skoro celej spoločnosti, nakoľko veľké množstvo súčasných topánok nevychádza z tvaru ľudského chodidla a pretože žijeme v dobe topánkového štýlu- pre sexi lodičky si je žena schopná aj nohy deformovať. Z mojej skúsenosti (fakt okolo mňa veľa ľudí liezlo) majú lezci veľký nábeh práve na kladivkové prsty.
Druhý typ deformácie – drápovité prsty (clawtoes) vznikajú z druhého extrému a to potreby „pridržať“ topánky na nohe. Túto potrebu máme v žabkách, alebo v topánkach s veľkým voľným priestorom, ktoré nám samé nedržia na nohe napr. crocsy. No a práve tieto dve druhy „prezúvok“ som videla pod skalou.
Okrem toho topánky svojou podrážkou filtrujú podnety zo zeme a potom noha a jej svaly nemajú potrebu toľko pracovať a precvičovať sa.
Zdroj: https://www.orthonorcal.com/blog/claw-toes-and-hammertoes-21502.html
Takže pre zopakovanie:
? Biomechanika nohy v lezke nefunguje – v preklade, zámer evolúcie o tom ako pracuje chodidlo je v lezke popretý
? Ak ste niekedy videli ako sa deformujú nohy v Číne na tradične uznávaný lotosový kvet, lezky a lodičky by určite získali hneď druhé miesto v poradí
? To, že sa pod skalou prezujete do žabiek či croscov, je síce fajn ale noha sa znovu ocitne na ďaľšom nezaujímavom povrchu, na ktorom nemá dôvod pracovať a kde nemá žiadne podnety a ešte sú vaše prsty nútené „pridržiavať“ prezúvky na nohe
Barefoot pod skalou
Pod skalou naboso – na skale v lezkách. Tak ja vidím balans medzi znefunkčnením nohy pre dosiahnutie maximálneho výkonu a jej uvoľnenie a rozhýbanie potom. Les ponúka sám o sebe (ani sklo a odpad tam netreba) neskutočné množstvo stimulov, ktoré nútia nohu pracovať a rozhýbať sa.
Ak to počasie a povrch dovolí, skúste sa vyzuť a hľadajte stimulácie. Príroda sama o sebe ich ponúka toľko, že sa nemusíte zamýšlať nad extra prácou alebo cvičením chodidla. Taktiež mnoho lezcov nosí so sebou celty alebo karimatky, aby sa nezašpinilo lano a mohli na tom stáť. Aj to je cesta – stáť naboso na nejakej podložke. Avšak používajte svoje bosé chodidlá – hrajte sa s koncom lana, prehadzujte si ho medzi prstami nôh, masírujte si chodidlo na nerovnosti na zemi, či skalke, rozťahujte prsty, či dvíhajte ich…
Ja som sa cítila pod skalou vynikajúco! Dôvodom bolo určite to množstvo super usmievavých a pohodových ľudí, ktorých sme tam stretli. Neviem si predstaviť ani jedného (z tých čo sme stretli), že by tam nechal smeti a už vôbec nie rozbitú vec. Ale sklo tam je a je ho veľa! Možno ste (lezci) unavení, to zbierať po druhých. Ale možno keby ste sa zapreli a určitú dobu to tam zbierali, vytvoríte si pod skalou váš bosý raj, ktorým môžte vykompenzovať vašim nohám tie chvíle, kedy sú uväznené v lezkách.
Viete toho o lezení neskutočne veľa a ja by som sa mohla od každého z vás veľa učiť a snáď sa niečo aj časom naučím (a vyleziem aspoň tie detské cesty :D). Taktiež ale verím, že každý vieme niečo s čím vieme obohatiť toho druhého. A keďže sa mi nejak stalo, že sa venujem barefootu a stimulácii chodidiel, dovolila som si napísať toto moje zamyslenie. Snáď vám niečo dá a bude pre vás prínosné :).
PS: Na obrázkoch nemáme helmy a to je zlé! Na rovinu priznávame, že sme sa išli najmä prejsť a tým, že sme neboli dlho na skale, úplne sme na to zabudli. Radi by sme však apelovali na to, že helmy sú počas lezenia dôležité a určite ich treba nosiť – a my si ich zoberieme nabudúce tiež!
Čo je cieľom barefu?
Cieľom barefu je byť sprievodcom na vzrušujúcom objavovaní vedomého a opatrného bosého pohybu. Ponúkať rady, produkty a služby, ktoré Vás povedú k vedomému a zodpovednému prechodu k bosej chôdzi. Ten je totiž kľúčom pre dosiahnutie úspešného rozhýbania a správneho znovupoužívania chodidiel.
— > VIAC O DOTS < —
O autorke:
Ahojte, som Mgr.art. Eva Mazancová, ArtD. . Hoci to z tých titulov vyzerá, že od rána do večera maľujem alebo liečim obrazy, pravda je inde. Preklad mojich titulov je interiérová dizajnérka, ktorá si spravila doktorandský výskum v oblasti dizajnu. V rámci výskumu som spojila moje nadšenie pre bosú chôdzu a dizajn s ohľadom na človeka. Vďaka podpore okolia som sa rozhodla, že školou sa moja bosá cesta nekončí – a tak vzniklo barefu, prostredníctvom ktorého sa snažíme zvýšiť povedomie o potrebe postupného prechodu na barefoot a dôležitosti bosej chôdze v bežnom živote. Snažíme sa ukázať ľuďom, že táto zmena môže byť kreatívna, zaujímavá, štýlová, no najmä nenáročná na čas a energiu!
(Okrem barefu som ešte matka 3 malých šintrov, manželka super chlapa, cestovateľka na bicykli a komunitná aktivistka – takže, ak sa vám zdá, že články pribúdajú pomaly, máte pravdu – nestíham :D)