5 tipov pre barefoot friendly podlahu
Doma naboso a zdravo, alebo ako vytvoriť posledný denno-denný barefoot raj!
Od jari do jesene chodím vonku naboso, deti podporujem v nepoužívaní topánok a už keď sa obujeme, máme barefootové topánky… keď sa však ochladí, mojím nohám je smutno. Za čím? Za ZAUJÍMAVÝMI POVRCHMI! Vy možno chodíte celý deň obutí, máte „trendy“ topánky, ktoré doma jednoducho vyzujete, alebo sa prezujete do papúč. Je na tom niečo zlé? Nebudem vás naťahovať, ÁNO JE!
V tomto článku sa budem venovať:
-
prečo by mala byť chôdza naboso súčasťou našej denno-dennej rutiny
-
že bosá chôdza neznamená automaticky správna chôdza
-
že kultúra tvrdých rovných podláh nepraje našim lenivým chodidlám
-
že domácnosť môže byť miestom, kde si pre seba barefoot raj vytvoríme
-
+ 5 tipov, ako na barefoot friendly podlahu
-
+ bonus, rešerš stimulačných podlahových prvkov (zaradených do kategórií, s linkami a cenami)
Prečo by mala byť chôdza naboso súčasťou našej denno-dennej rutiny?
Vývoj takých jedinečných chodidiel a zvládnutie špecializovanej chôdze trvalo ľudstvu štyri milióny rokov. Za túto dobu mala evolúcia dosť času vycibriť aj posledný detail končatín, ktoré nemá v takejto podobe žiadny iný tvor na zemi – iba človek. Určite vás neprekvapí, že ovládanie celkovej rovnováhy a pohybu tela je výsledkom dokonalej spolupráce kostí, kĺbov, svalov, šliach, väzív a tisícky nervových zakončení na ploske chodidla a prstoch.
Naše nohy sú však celé dni zavreté v topánkach, ktoré väčšou alebo menšou mierou obmedzujú ich prirodzené fungovanie a rozsah pohybu. To znamená, že nezapájame všetky svaly chodidiel a tela určené na chôdzu a státie. Naopak, kompenzujeme to zapájaním svalov, ktoré však nie sú určené na dlhodobé využívanie sa pri chôdzi. Výsledkom je potom preťažovanie určitých partií, či zlé držanie tela a možné deformácie či bolesti. Keď sa však vyzujeme a našim chodidlám dáme slobodu, naše telo má možnosť začať pracovať tak, ako to mienila evolúcia. Je tu však jeden malý háčik – ono to samo od seba nezačne! Prečo?
Rozmýšľali ste niekedy, koľko času trávite počas dňa na svojich chodidlách?
A koľko času denne venujete vašim chodidlám – na ich precvičenie, uvoľnenie, či stimuláciu?
Myslíte si, že to stačí?
Bosá chôdza neznamená automaticky správna chôdza
V prvom rade ruku na srdce a zamyslite sa, či je možné, aby naša bosá chôdza – človeka, ktorý bol od malička obúvaný do topánok (ktoré mnohokrát nerešpektovali tvar nohy a dokonca jej zabraňovali v správnej funkcii), mohla pracovať tak, ako noha bežného bosonožca. Asi vás napadlo, že by tam mohol byť nejaký malý rozdiel. Napríklad veľká metaštúdia poukázala na viacero rozdielov medzi chôdzou bosonožca a bežne obutého jedinca: bosonožči majú anatomicky širšie a plochšie chodidlá, robia kratšie kroky a netrpia takými otrasmi ani tlakom pri došľape. Všetky tieto pozorovania sú dosť logické, pretože pokiaľ chcú chodiť a nezraniť sa, musia chodiť opatrnejšie, jemnejšie a naozaj všímavo/vedome.
Dobrá správa je, že to vieme dosiahnuť aj my, ALE POTREBUJEME NA TO PODNETY, ktoré nás donútia chodiť inak! Najjednoduchším spôsobom je ísť von a prejsť sa. Rôznorodosť povrchov a možnosť “nebezpečenstva” (skalky, včely, sklo, pichľavé konáre…) udržujú naše nohy a zmysly v strehu. Chodidlá sú nútené balancovať a prispôsobovať sa nerovnostiam, uhýbať sa skalkám svojím zmrštením alebo prepnutím. Pri krátkej prechádzke po rôznych stimulačných povrchoch (tráva, skalky, piesok, betón), precvičíme a zapojíme viac svalov ako za celý bosý večer doma. Aj fyzioterapeuti odporúčajú pohyb po podnetných povrchoch vonku ako súčasť prevencie problémov s chodidlami a na ich rozcvičenie a posilnenie.
Pokiaľ preferujete video pred čítaním, pripravili sme pre vás vlog o rozdieloch bosej vs. naozaj bosej chôdzi.
Kultúra tvrdých rovných podláh nepraje našim lenivým chodidlám
Predstavte si, že by ste mali ruky počas dňa uzatvorené v neohybných palčiakoch a po príchode domov by ste len klikali na počítačovej myši, či prepínali tlačítka na diaľkovom ovládači. Obmedzený pohyb a nedostatočná stimulácia v čase “voľnosti” by sa časom prejavila deformáciami, atrofovaním svalov a naopak preťažením svalov, ktoré kompenzujú nedostatočné používanie rúk.
Domáci interiér je pre väčšinu ľudí jediným miestom, kde sú ochotní vyzuť sa. Rovné tvrdé podlahy nám však neponúkajú dostatočné stimulácie, ktoré by nás nútili zapojiť a precvičiť všetky svaly nohy. Mozog rýchlo vyhodnotí okolité povrchy ako bezpečné, a my tak pokračujeme v našom celodennom “topánkovom štýle”. Ten je však iný ako vedomá bosá chôdza (napríklad po kamienkoch). Pri tej sme nútení zapájať všetky svaly chodidiel, časti nôh a aj brucha. Práve zmena na vedomú bosú chôdzu je veľmi dôležitá. Eliminuje sa dupanie, pri ktorom trpia naše kĺby či chrbtica a zapojí a precvičí sa viac svalov.
Domácnosť môže byť miestom, kde si pre seba barefoot raj vytvoríme
Či už sa vonku nevyzujete preto, že sa bojíte poranenia, kvôli chladu, móde, či exkrementom… s najväčšou pravdepodobnosťou nepociťujete rovnaké „strachy“ aj doma. Možno je pre vás chôdza naboso doma prirodzená, no možno patríte práve medzi tých, ktorým bolo od malička vštepované, aby sa obuli. A možno vás ani nik nikdy nenútil, ale jednoducho nevidíte zmysel chodiť po tých rovných tvrdých (možno studených) podlahách, keď môžete mať pohodlné papuče.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak sa v niečom necítite príjemne (aj keď ste sa niekde dočítali, že je to super a prospešné) POČÚVAJTE SVOJE TELO! Stáť na studenej dlažbe v kuchyni, lebo barefoot je vraj fajn, nie je vôbec fajn a koledujete si o zápal močových ciest! Taktiež pociťovať bolesti nôh, ak odložíte papuče a začnete praktizovať bosú chôdzu, je skôr signál tela, že by ste mali navštíviť fyzioterapeuta a nie, že sa máte tlačiť cez bolesť.
BAREFOOT RAJ JE MIESTO…
- ktoré vás bude motivovať vyzuť sa.
- kde sa vaše nohy (po celodennom obmedzovaní v topánkach) budú s radosťou pohybovať a skúmať okolité podnety.
- ktoré bude pozitívne vplývať na správny vývoj chodidiel tých najmilovanejších vo vašom okolí.
- v ktorom precvičíte a aktivujete chodidlá a možno si ani nevšimnete, kedy ste to spravili.
- ktoré posunie váš domov bližšie k „zmysluplnému“ priestoru, ktorý naozaj pôsobí na vaše zmysly a dáva zmysel.
5 tipov, ako na barefoot friendly podlahu alebo cesta k vášmu barefoot raju
1.) Uvedomte si, čo a ako chcete stimulovať
Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétnu barefoot pomôcku je fajn utriediť si, na čo pôsobia jednotlivé vplyvy stimulácie:
Stimulačný
» chodidlo je nútené poupraviť svoju pozíciu a na udržanie rovnováhy a plynulého pohybu sú zapojené aj ďalšie svaly nohy a stred tela. Informácia o nerovnosti povrchu pripomína užívateľovi, aby všímavo došľapoval a sústredil sa na svoju chôdzu.
Senzorický
» slúži na premasírovanie, prekrvenie či rozhýbanie chodidiel. Počas došľapu alebo státia sú stimulované jednotlivé body na ploske a prípadný diskomfort vie noha odfiltrovať poupravením svojej pozície bez výrazného zapojenia ďalších svalov na tele. Dôležitým aspektom je aj psychický relax a prítomné prežívanie.
Balančný
» na udržanie rovnováhy je potrebné zapojenie nielen svalov chodidiel ale aj zbytku tela. Okrem celkového precvičenia pohybového systému je do tohto procesu zapojená aj psychika, a teda potreba sústredenia sa.
2.) Uvedomte si, akú formu inštalácie preferujete
Možno ste v podnájme, možno sa akurát chystáte do veľkej rekonštrukcie, možno ste práve zrekonštruovali. Práve vaša aktuálna situácia vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý typ inštalácie je pre vás najvhodnejší
Pevný
» bez možnosti presunu alebo zmeny (hobľovaná či brúsená podlaha, kamienkový sprchový kút)
Čiastočne pevný
» stimulačné prvky aplikované do jedného kompaktného celku s možnosťou presunu celého produktu (rošt, koberček)
Samostatný pevný
» samostatné stimulačné prvky pevne aplikované na podlahu s možnosťou prelepenia jednotlivých prvkov, poprípade úplného odlepenia (barefu DOTS)
Samostatný voľný
» stimulačné prvky voľne aplikované na podlahu samostatne s možnosťou individuálnej priestorovej úpravy každého prvku (balančné pomôcky, ortpedické pomôcky)
3.) Pochopte priestor, v ktorom bývate
Najprv si musíte spraviť analýzu vášho obytného priestoru, ktorá vám ukáže dráhu pohybu vo vašej domácnosti:
» Nakreslite si na papier pôdorys vášho bytu/domu (nemusí byť dokonalý).
» Predstavte a zakreslite si trajektóriu pohybu v priestore pri nasledujúcich činnostiach (stačia 3):
a) ranný rituál
b) varenie
c) upratovanie
d) hra s deťmi alebo zvieraťom
e) jedenie
(Tohoto cvičenia sa môžu zúčastniť všetci spolubývajúci. Tip: každý zakresľujte pohyb inou farbou)
STIMULAČNÝ VPLYV
» frekventovaná križovatka pohybu
» možné použitie pevného alebo samostatne pevného prvku (kvôli bezpečnosti pri zhoršených svetelných podmienkach je NEBEZPEČNÉ nechávať v prechodových častich koberčeky, alebo samostatne voľné stimulačné predmety!).
SENZORICKÝ VPLYV
» časť interiéru s minimálnym pohybom alebo oddychová časť
» možné použitie čiastočne pevného alebo samostatne pevného/voľného prvku.
BALANČNÝ VPLYV
» mimo prechodových dráh, bezpečné miesto na cvičenie s možnosťou odstránenia stimulačnej pomôcky, keď sa nevyužíva
» možné použitie samostatne voľného prvku.
4.) Rozhodnite sa, aký je váš prístup aktívny alebo pasívny
Sú 2 typy ľudí – tí čo robia veci preventívne a sú ochotní si nájsť cez deň čas na cvičenie a takí, čo preferujú aby sa pohyb alebo „cvičenie“ udialo, kým prirodzene fungujú počas dňa. Pokiaľ budete mať doma stacionárny bicykel, ktorý bude slúžiť ako nemý sluha, kondičku vám nezlepší. Preto je dobré sa zamyslieť, akým spôsobom chcete precvičovať svoje chodidlá
Aktívne
» cez deň si je potrebné nájsť čas na vedomý tréning na balančných podložkách alebo koberčekoch, poprípade, ak chcem popri cvičiť popri inej aktivite stimulačnú pomôcku si musím premiestniť na dané miesto
Pasívne
» počas prirodzeného fungovania v domácnosti si rozcvičujete a stimulujete chodidlá a to bez extra času a námahy na cvičenie. Tento prístup je vhodný aj vtedy, ak chcete pôsobiť na členov domácnosti, ktorí niesú ochotní aktívne pristupovať k svojim chodidlám.
5.) Vyberte si svojho favorita
Na rovinu, pokiaľ si nevytvoríte barefoot podlahu s legom rozsypaným pod kobercom, vlastnoručne vyrobeným senzorickým koberčekom, plastovými puzzlami či lacnými balančnými podložkami z obchodných reťazcov, nejde o lacný špás. Na druhú stranu, správny výber barefoot pomôcky do vašej domácnosti bude mať obrovský vplyv na kondíciu a stav vašich chodidiel. A okrem pomoci pre svoje chodidlá, podporíte svojou kúpou najmä malých predajcov (keďže výroba barefootových pomôcok zatiaľ nie je ani z ďaleka mainstream, zaoberajú sa ňou najmä barefoot nadšenci). Hoci nemôžeme hovoriť za všetky značky, minimálne za nás môžeme úprimne povedať, že barefu neponúka konzumný tovar. Ponúkame kvalitný slovenský výrobok, ktorý v sebe skrýva naše hodnoty a nadšenie pre bosú chôdzu.
Dôležitým faktom však ostáva, že nech si už akýmkoľvek spôsobom nohu trénujete a chodíte po podnetných povrchoch naboso – je to super! A hoci by sme si priali, aby všetci kupovali naše produkty, možno práve produkt od našej konkurencie vás zaujme viac. Jednou z našich hodnôt je šíriť povedomie o benefitoch bosej chôdze, a preto sme sa rozhodli zahodiť akékoľvek naše EGO a vypísať vám, čo všetko sa na trhu nachádza… Prečo? Aby ste si mohli vybrať svojho favorita!
BONUS
rešerš stimulačných podlahových prvkov (zaradených do kategórií, s linkami a cenami)
Pre niekoho je dôležitá cena, pre niekoho dizajn-detaily a funkčnosť, pre iného ekológia či hodnoty firmy. Verím, že ak ste sa rozhodli pre vytvorenie svojho domáceho barefoot raja, tento zoznam vám pomôže zorientovať sa na trhu a ušetrí vám prácu pri hľadaní 🙂
(Horné obrázky sú fotky prvých 4 produktov v tabuľke: DOTS active, DOTS static, POLienka, DOTS play. Nakoľko nemáme vlastné fotky všetkých spomenutých produktov a zároveň nechceme porušiť práva jednotlivých firiem pre stiahnuté fotky z internetu, prosím pozrite si jednotlivé produkty preklikom cez názov produktu – všetky oranžové texty obsahujú linky)
Produkt
Firma
Vplyv
Inštalácia
Prístup
Cena
Ak si chcete prečítať viac o rôznych produktoch, Terka Sopková zo Šťastných nôžok pre vás spracovala super článok o pomôckach pre zdravé nohy.
Pokiaľ chceme, aby nám naše nohy (a kĺby, svaly, či chrbtica…telo je predsa spojený komplex) slúžili ešte mnoho rokov, nemali by sme zabúdať na ich precvičovanie a udržiavanie v dobrej fyzickej kondícii!
A práve náš osobný barefoot domov, je ideálny spôsob ako to dosiahnuť.
Čo je cieľom barefu?
Cieľom barefu je byť sprievodcom na vzrušujúcom objavovaní vedomého a opatrného pohybu. Ponúkať rady, produkty a služby, ktoré Vás povedú k vedomému a zodpovednému prechodu. Ten je totiž kľúčom pre dosiahnutie úspešného rozhýbania a správneho znovupoužívania chodidiel.
— > VIAC O DOTS < —
O autorke:
Ahojte, som Mgr.art. Eva Mazancová, ArtD. . Hoci to z tých titulov vyzerá, že od rána do večera maľujem alebo liečim obrazy, pravda je inde. Preklad mojich titulov je interiérová dizajnérka, ktorá si spravila doktorandský výskum v oblasti dizajnu. V rámci výskumu som spojila moje nadšenie pre bosú chôdzu a dizajn s ohľadom na človeka. Vďaka podpore okolia som sa rozhodla, že školou sa moja bosá cesta nekončí – a tak vzniklo barefu, prostredníctvom ktorého sa snažíme zvýšiť povedomie o potrebe postupného prechodu na barefoot a dôležitosti bosej chôdze v bežnom živote. Snažíme sa ukázať ľuďom, že táto zmena môže byť kreatívna, zaujímavá, štýlová, no najmä nenáročná na čas a energiu!
(Okrem barefu som ešte matka 3 malých šintrov, manželka super chlapa, cestovateľka na bicykli a komunitná aktivistka – takže, ak sa vám zdá, že články pribúdajú pomaly, máte pravdu – nestíham :D)