Barefu je cesta k barefootu… k chôdzi naboso s rozumom. Cesta, ktorá spája vedecké poznatky, dizajn a funkciu do jednoduchosti a krásy. Či už je jej cieľom rozšírenie si obzorov, vyriešenie zdravotného problému, prechod na barefoot obuv či úplné zbavenie sa topánok, rozhýbané a stimulované chodidlá sú veľmi dôležité. Barefu je sprievodca na vzrušujúcej ceste k objaveniu vedomého a opatrného pohybu.

Viac o nás a našej ceste k barefootu si môžete prečítať na blogu.

Evit & Janči

Ďalší zmysel AKA bosé nohy

Ľudské chodidlo

Trvalo 4 milióny rokov, kým sa ľudské chodidlo vyvinulo do súčasného tvaru, ktorý nemá na Zemi konkurenciu. Tvorí ho 19 svalov, 26 kostí, 33 kĺbov a 107 väzov. Zatiaľ čo kosti a kĺby sú skeletom, väzy a svaly zaisťujú pružnosť, tvarujú nožnú klenbu a umožňujú pohyb a chôdzu. V chodidle je viac než 70 000 nervových zakončení, prostredníctvom ktorých vnímame informácie o tlaku, teplote či zmene polohy.

Výrazná zmena vo fungovaní chodidla prišla s nosením obuvi. K jej pôvodne ochrannej funkcii sa časom pridala estetická, ktorá v poslednom storočí dominuje. Dnešné bežné topánky sú úzke a nerešpektujú reálny tvar nohy, čo prispieva k deformáciám chodidiel – prstom rastúcim bližšie pri sebe, otlakom alebo kurím okám. Tvarovaná a polstrovaná stielka či zvýšená päta vplývajú zase na fungovanie klenby a zmeny v držaní tela a zapájania svalov.

Napriek negatívnym vplyvom nevhodných topánok nosia ľudia takúto obuv počas väčšiny dňa. Vďaka tomu narastá počet ľudí s rôznorodými problémami s chodidlami a chôdzou.

Barefoot / chôdza naboso

Reakciou na túto situáciu je rastúca popularita filozofie barefoot – vedomej chôdze naboso. Ide o návrat k používaniu chodidiel tak, ako boli vyvinuté a ako ich stále používajú ľudia, ktorí nikdy nenosili topánky.

Najčastejší prvý krok smerom k bosonožstvu je prechod na barefootovú obuv*. Tá umožňuje nohe pohyb podobný chôdzi naboso a zároveň ponúka určitú ochranu. Samotná obuv však nezmení naučený pohybový vzorec. Prirodzene bosí ľudia chodia inak ako bosí jedinci, ktorí väčšinu života chodili obutí. Zatiaľ čo pri bosej chôdzi po podnetných povrchoch chodí človek prirodzene opatrne a správne, na rovných bezpečných povrchoch či v barefootovej obuvi má tendenciu vracať sa k starým topánkovým stereotypom.

* Pre túto obuv je typická všetkými smermi ohybná podrážka s hrúbkou maximálne 3 mm, žiadny výškový rozdiel medzi špičkou a pätou, žiadna podpora klenby alebo päty, široký tvar špičky vychádzajúci z tvaru ľudského chodidla, nadmerok poskytujúci miesto na pohyb prstov (a prirodzený posun nohy pri chôdzi) a v ideálnom prípade priedušný materiál na povrchu. 

Zmena na vedomý pohyb je preto veľmi dôležitá a treba na nej aktívne pracovať

 

Čo sa deje pri bosej chôdzi po nerovných povrchoch

  • Aktívne precvičíte svaly a šľachy určené na chodenie, ktoré boli počas dňa uzavreté v topánke.
  • Núti vás vrátiť sa k pôvodnému bosému spôsobu chôdze.
  • Aktivujete receptory v nohe a vedome precítite povrch, po ktorom kráčate.
  • Množstvo informácií prúdiacich do mozgu z nôh o povrchu vytlačí iné myšlienky a vráti vás do prítomnosti.