Čo sú DOTS?

DOTS sú dizajnové podlahové doplnky do interiéru, ktoré v sebe nesú funkciu stimulácie chodidiel bez potreby extra cvičenia.

Cena je 190€ za maxi balenie (100 kusov), 90 € za veľké balenie (36 kusov) a 75€ za malé balenie (25 kusov). Za takúto cenu sme schopní DOTS vyrábať na Slovensku z kvalitných materiálov a zaručiť sa, že ich budete môcť dlhodobo používať vo svojich interiéroch. DOTS ponúkajú stimuláciu každému členovi domácnosti, nie len jednému. Ide o výrobok, ktorý je výsledkom trojročného výskumu v oblasti stimulačných podlahových plôch v interiéri a exteriéri. Je vyrábaný v malej rodinnej firme zo slovenského jaseňového dreva. Každý jeden kus je potom nami skontrolovaný, ručne podlepený a zabalený do nami nadizajnovaného vrecka z režného plátna, ktoré je samozrejme vhodné na opätovné použitie (šité na Slovensku). Balíček taktiež obsahuje návod na použitie, brožúru pre užívateľa interiéru so skrátenými no komplexnými informáciami o chodidle, chôdzi, topánkach… , náhradné nálepky a jednu DOT s vylaserovaným logom.

V neposlednom rade, je v DOTS ukrytého kopec nášho nadšenia pre bosú chôdzu, ktorým sa snáď nakazíte aj vy 🙂

 

Ako sa DOTS predávajú a koľko kusov potrebujem?

DOTS sa predávajú v balení po 12, 25, 36 alebo 100 kusov. Sady sa rozdeľujú na static a active, ktoré určujú spôsob stimulácie chodidla. Pri static ide o statickú stimuláciu a prešľapovanie na mieste, čím sa aktivujú jednotlivé body na chodidle a čiastočne zapájajú svaly. Active stimulácia chodidiel a zmena chôdze nastáva pri došľape na ne a preto je ich potrebné aplikovať na križovatku pohybu (presný postup analýzy pohybu v domácnosti je v návode na použitie). Väčšina interiérov má takúto križovatku pohybu jednu, maximálne dve. Podľa veľkosti daného miesta je možné určiť, akú sadu je vhodné aplikovať – otvorený priestor so smerom pohybu do viacerých strán si bude pravdepodobne vyžadovať väčšie balenie, zatiaľ čo chodbička či jednosmerný prechodový priestor si vystačí s menšou sadou.

 

Lepia sa priamo na podlahu alebo sa predávajú na podložke?

Lepia sa priamo na podlahu obojstrannou lepiacou páskou, ktorou sú už DOTS dopredu podlepené… a držia dobre :). Tento na prvý pohľad odstrašujúci fakt je však jedným z hlavných benefitov DOTS. Po ich aplikácií sa stanú dizajnovou a zároveň stimulačnou súčasťou vášho interiéru, ktorá je zároveň bezpečná na dlhodobé používanie.

Z výskumu rôznych prístupov stimulačných podlahových prvkov v interiéri sa varianta, ktorá je celú dobu aplikovaná v križovatke pohybu (bez možnosti ľahkého presunutia), ukázala ako najefektívnejšia voľba. Práve kvôli bezpečnosti je však potrebné takéto použitie poistiť pevným prichytením na podlahu. Použitá lepiaca páska drží DOTS dostatočne pevne a nehrozí neúmyselné odlepenie alebo ani úmyselné odlepenie detskými rukami.

V prípade potreby sa dajú DOTS odlepiť, a pri väčšine podláh nezostane po ich predchádzajúcej aplikácii žiadna stopa (pri podlahách s tendenciou zmeny farebnosti ako je napríklad drevo, je po dlhšej dobe možný farebný rozdiel s okolitou podlahou – rovnaký efekt ako s nábytkom či kobercom).

 

Doma chodím v papučiach – majú pre mňa DOTS význam?

Pokiaľ chodíte v interiéri v papučiach, či už z dôvodu chladu, nepríjemného pocitu či podpory klenby, je to v poriadku. Počúvať vlastné telo je dôležité pri akejkoľvek aktivite a signály nepohodlia sú mnoho krát prevenciou ďaľších problémov. DOTS sú však navrhnuté na stimuláciu bosých chodidiel a preto sa pri prechode po nich v papučiach neprejaví zamýšľaný stimulačný účinok. DOTS však nie sú prekážkou pohybu po interiéri, pokiaľ papuče nosíte. Okrem toho je z nich možné vytvoriť stimulačný priestor, kde si vedomo a naboso nohy precvičíte.

Používanie DOTS s ponožkami je úplne v poriadku. Dávajte si však pozor na prílišné stiahnutie prstov, ktoré nastáva v úzkej ponožke. V takom prípade nepoužívate prsty na balancovanie a svaly nohy musia neprirodzene korigovať daný pohyb.

Pre zhrnutie: je veľmi dôležité nájsť si vhodné miesto a spôsob, ako chodiť čo najviac bosý po podnetných povrchoch a precvičovať chodidlá! Používaním papúč aj v období oddychu od topánok dávate nohe celodennú podporu a viac alebo menej obmedzujete jej prirodzené fungovanie. Týmto vaše chodidlá slabnú a stávajú sa stále viac závislé na dodatočnej podpore.

 

Ako je to s upratovaním?

DOTS sú podlepené po celej podstave tenkou obojstrannou lepiacou páskou a preto sa pod ne nedostávajú nečistototy a nezachytávajú sa na nich vlasy. Vďaka povrchovej úprave voskom a olejom majú DOTS zvýšenú odolnosť voči znečisteniu a vode. Pri vysávaní s nadstavcom s vyššími štetinami nezavadzajú a dokonca po nich prejde aj robotický vysávač (aj keď sa tam môže trošku pomotať). Umývanie podlahy tiež nie je problém – mopom/handrou sa dá prejsť pomedzi ale aj po DOTS a takéto krátkodobé vystavenie vode im nevadí.

 

Mám doma zviera (psa, mačku)

Zatiaľ sme DOTS dostatočne dlho netestovali v domácnostiach so zvieratami, ale myslíme si, že by to malo byť v pohode. Páska po celej podstave by mala zabraňovať zachytávaniu chlpov pod DOTS a pevne ich pridržiavať na podlahe. Povrchová úprava je vhodná aj na kontakt s detskými slinami a teda aj tými zvieracími. Tvrdé drevo jaseňa, by malo byť zase odolné voči nájazdom vášho miláčika. Ak nám chcete pomôcť s otestovaním našich tvrdení, ozvite sa nám!

 

Máte rôzne veľkosti a farby?

Súčasný tvar a veľkosť sa ukázal ako najlepšie riešenie a predchádzala mu dlhá cesta prototypovania a testovania jednotlivých verzií. Súčasná podoba spája minimalistický dizajn, funkciu stimulácie, bezpečnosti (nezakopnete o ne), príjemného pocitu pri došľape a jednoduchosť pri upratovaní (po DOTS prejde aj robotický vysávač). DOTS vyrábame z jaseňového dreva, lebo má krásnu kresbu a je tvrdé a húževnaté, vďaka čomu na ňom nezostanú ryhy po kontakte/nárazoch s hračkami alebo nábytkom. Momentálne máme v ponuke farbu natural, šedú a agát – všetko ošetrené olejom. V špeciálnej ponuke sa z času na čas nájdu naše pečiace pokusy s termodrevom – vtedy získa jaseň krásny čokoládový odtieň.

 

Aká je výhoda DOTS oproti iným stimulačným podložkám alebo cvičiacim pomôckam?

DOTS boli vyvíjané s myšlienkou, že človek nemusí robiť žiadnu extra aktivitu a popri normálnom pohybe po domácnosti sa zároveň stimulujú chodidlá. Z výskumu vyplynulo, že všetky cvičiace pomôcky človek po určitej dobe odloží a prestane ich používať. Taktiež senzorické koberčeky, ktoré sa dajú presunúť, sú po čase odsunuté do kraja miestnosti. Stálou aplikáciou DOTS v križovatke pohybu sú nohy užívateľa stimulované niekoľkokrát počas každého dňa – jednoducho pri každom prejdení cez ne.

DOTS sa majú stať stálou súčasťou vášho interiéru, a preto sú navrhnuté ako dizajnový doplnok – minimalistický funkčný dizajn v spojení s prírodným materiálom sa výborne hodí tak do klasických ako aj moderných a čistých typov priestorov.

 

Môžem si ich dať do sprchového kúta?

Zatiaľ nie. Obojstranná páska, ktorá je momentálne na DOTS, nie je vhodná do mokrého prostredia. Taktiež jaseň je tvrdé drevo a vydrží určitú vlhkosť, no v súčasnom prevedení ho neodporúčame na použitie vo vlhkom prostredí. Pre aplikáciu DOTS k umývadlu je v ponuke sada static, ktorá má extra náter, práve pre lepšie vlastnosti vo vlhkom prostredí.

 

Môžem dať DOTS do exteriéru (na terasu)?

Zatiaľ nie – ich materiál a povrchovú úpravu sme zvolili na použitie v interiéri. V exteriéri odporúčame využiť širokú škálu rôznych povrchov, ktoré sa tam prirodzene vyskytujú. Bosá prechádzka po rôznych prírodných povrchoch ja najlepšou možnou stimuláciou chodidiel.

 

Treba ich mať nalepené v celom interiéri?

Vôbec nie. Ako bolo spomínané vyššie, aplikácia DOTS sa odporúča na križovatky pohybu v domácnosti. Princíp stimulácie totiž vychádza zo zmeny povrchu a teda došľapu z tvrdej rovnej podlahy na nejakú nerovnosť. Keď po DOTS prejdeme, noha a mozog si zapamätá nerovný povrch a ešte pár krokov podvedome upravíme s očakávaním ďalšej stimulácie.  Aktívne zapojíme svaly nohy a až po čase, keď zistíme, že je povrch opäť „bezpečný – rovný“, vrátime sa k svojmu naučenému štýlu, kedy noha nepoužíva všetky svaly.

Preto je dôležité DOTS nalepiť na najfrekventovanejšie prechodové miesto a tak, aby sme sa im nevyhýbali.

Rozloženie DOTS môže byť geometricky pravidelné alebo náhodné – to už záleží od nápaditosti a kreativite užívateľa :).