„Vedomá chôdza?… však to sa doma iba vyzujem a chodím bosý, nie?“ 👣

No nie, alebo teda áno… ALE IBA AK máte všade po domácnosti pohádzané lego a  pri každom kroku si musíte dávať pozor, či nestúpite na niečo nebezpečné. 🙂

V realite a v bežnej domácnosti sú však podlahy bezpečným miestom bez akýchkoľvek stimulácií… a tam sa proste vyzuť nestačí, lebo daný priestor nás nenúti a nemotivuje chodiť inak… ako inak a ako všímavo sa dozvieš vo videu 🎬👣

 

Pre viac info čítajte ďalej:

Čo je to vedomá chôdza?

Vedomá chôdza je prirodzený pohyb, ktorý by sme vykonávali, keby sme nemali topánky. Nášľap by bol jemný, aby sme eliminovali nárazy, preciťovali by sme povrch, prispôsobovali sa nerovnostiam a najmä by sme si uvedomovali okolie a povrch na ktorý došľapujeme. Zároveň by sme používali naše chodidlá a zbytok tela spôsobom, akým to zamýšľala evolúcia počas 4-miliónového vývoja chôdze.

Prečo je dôležité chodiť vedomo, keď vieme chodiť „normálne“ v topánkach?

Lebo síce topánky nohy ochraňujú, taktiež ale obmedzujú ich funkciu a tým pádom čiastočne alebo výrazne upravujú pohyb, ktorý pri chôdzi vykonávame. Na vykorigovanie daných obmedzení sme nútení zapájať svaly, ktoré však neboli evolučne uspôsobené na dlhodobé využívanie sa pri chôdzi. Výsledkom sú potom nielen deformácie chodidiel, ale aj problémy v iných častiach tela. Samotné vyzutie sa, či obutie si topánok, ktoré umožňujú nohe pohyb akoby bola bosá, neznamená automatické prepnutie na vedomý pohyb. Práve naopak, prepnúť zo zaužívaného „topánkového“ štýlu si vyžaduje podnety, cvičenie a vedomý prístup.

 

Čo je zlé na „topánkovom“ štýle?

„Topánkový“ štýl sa vyznačuje tvdým dopadom na pätu – pri bosej chôdzi známe dupanie. Pri takomto pohybe trpia kĺby a otrasy sa prenášajú do celého tela. Používanie papúč síce eliminuje otrasy pri dopade, no obmedzí sa pohyb v inom smere. Väčšina topánok taktiež nepodporuje, svojou ohybnosťou či tvarom, prácu prstov pri odraze a udržiavaní rovnováhy. Tvrdá podrážka zase filtruje nerovnosti a podnety. Súčet týchto a ďaľších aspektov pri dlhodobom nosení topánok je odpoveďou, prečo sú naše nohy ochabnuté, relatívne slabé a neschopné prepnúť na vedomý bosý štýl chôdze.

 

Načo je dobrá vedomá bosá chôdza?

Rozhýbané, stimulované a silné chodidlá sú nevyhnutné, pokiaľ chceme, aby nám dobre slúžili celý život. Žijeme dlhšie z čoho vyplíva, že aj naše nohy nás budú dlhšie nosiť. Ich prácu považujeme za tak samozrejmú, že sa ani nezamýšľame, či im naším správaním nejako neškodíme. Prekvapenie prichádza, keď nastane nejaký problém priamo v nich alebo v inej časti tela. Na udržanie chodidiel v dobrom stave je potrebná ich stimulácia a cvičenie. Najjednoduchším spôsobom je vyzuť sa na podnetných povrchoch vonku. Tam sme totiž nútení zbaviť sa zaužívaného „topánkového“ štýlu a prepnúť do vedomej chôdze. Takéto prepnutie sme schopní dosiahnuť aj v interiéri, avšak bezpečné a nudné povrchy musíme ozvláštniť stimulačnými plochami.

 

Kto POTREBUJE praktizovať vedomú bosú chôdzu?

  • Každý, kto si chce uvoľniť chodidlá po celodennom nosení topánok.
  • Každý, kto si chce rozšíriť obzory.
  • Každý, kto si chce vyriešiť zdravotný problém spôsobený nosením nevhodnej obuvi.
  • Každý, kto chce prejsť na barefoot obuv či úplne bosú chôdzu.
  • Každý, kto má nohy a chce aby mu slúžili celý život.

 


0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *