Tri dni na Urban markete boli plné zaujímavých stretnutí, otázok a vyzutí sa pri skúšaní DOTS :). Tie najčastejšie otázky sme sa rozhodli spísať pre vás všetkých a podeliť sa o odpovede na ne. Jednotlivé otázky budú pre lepšiu čitateľnosť rozdelené do dvoch častí – prvá je o stimulácii chodidiel.

 

Prečo je potrebné stimulovať chodidlá?

Naše nohy sú celé dni zavreté v topánkach, ktoré väčšou alebo menšou mierou obmedzujú ich prirodzené fungovanie a rozsah pohybu. To znamená, že nezapájame všetky svaly chodidiel a tela určené na chôdzu a státie. Naopak, kompenzujeme to zapájaním svalov, ktoré však nie sú určené na dlhodobé využívanie sa pri chôdzi. Výsledkom je potom preťažovanie určitých partií, či zlé držanie tela a možné deformácie či bolesti.

Domáci interiér je pre väčšinu ľudí jediným miestom, kde sú ochotní vyzuť sa. Rovné tvrdé podlahy nám však neponúkajú dostatočné stimulácie, ktoré by nás nútili zapojiť a precvičiť všetky svaly nohy. Mozog rýchlo vyhodnotí okolité povrchy ako bezpečné, a my tak pokračujeme v našom celodennom “topánkovom štýle”. Ten je však iný ako vedomá bosá chôdza (napríklad po kamienkoch). Pri tej sme nútení zapájať všetky svaly chodidiel, časti nôh a aj brucha. Práve zmena na vedomú bosú chôdzu je veľmi dôležitá. Eliminuje sa dupanie, pri ktorom trpia naše kĺby či chrbtica a zapojí a precvičí sa viac svalov.

Rozmýšľali ste niekedy, koľko času trávite počas dňa na svojich chodidlách?

A koľko času denne venujete vašim chodidlám – na ich precvičenie, uvoľnenie, či stimuláciu?

Myslíte si, že to stačí?

Pokiaľ chceme, aby nám naše nohy (a kĺby, svaly, či chrbtica…telo je predsa spojený komplex) slúžili ešte mnoho rokov, nemali by sme zabúdať na ich precvičovanie a udržiavanie v dobrej fyzickej kondícii každý deň!

 

Ako často treba nohy stimulovať a aké mám možnosti?

Každý deň a možností je veľa.

Predstavte si, že by ste mali ruky počas dňa uzatvorené v neohybných palčiakoch a po príchode domov by ste len klikali na počítačovej myši, či prepínali tlačítka na diaľkovom ovládači. Obmedzený pohyb a nedostatočná stimulácia v čase “voľnosti” by sa časom prejavila deformáciami, atrofovaním svalov a naopak preťažením svalov, ktoré kompenzujú nedostatočné používanie rúk.

Taktiež rovné tvrdé podlahy neponúkajú dostatočnú stimuláciu na rozhýbanie chodidiel, a teda chôdza naboso v interiéri nestačí. Najjednoduchším spôsobom stimulácie je ísť von a prejsť sa. Rôznorodosť povrchov a možnosť “nebezpečenstva” (skalky, včely, sklo, pichľavé konáre…) udržujú naše nohy a zmysly v strehu. Chodidlá sú nútené balancovať a prispôsobovať sa nerovnostiam, uhýbať sa skalkám svojím zmrštením alebo prepnutím. Pri krátkej prechádzke po rôznych stimulačných povrchoch (tráva, skalky, piesok, betón), precvičíme a zapojíme viac svalov ako za celý bosý večer doma. Aj fyzioterapeuti odporúčajú pohyb po podnetných povrchoch vonku ako súčasť prevencie problémov s chodidlami a na ich rozcvičenie a posilnenie.

V domácnosti je tiež možné chodidlá precvičiť či stimulovať. Slúžia na to rôzne balančné pomôcky, pri ktorých treba zapájať svaly celého tela. Senzorické koberčeky a pomôcky zasa stimulujú jednotlivé body na spodku chodidiel. Dôležitým faktorom týchto cvičiacich pomôcok je však fakt, že si treba nájsť ČAS na cvičenie a vynaložiť dodatočnú ENERGIU (pozor na efekt stacionárneho bicykla slúžiaceho iba na odkladanie vecí!).

Ďalšou možnosťou stimulácie v interiéri sú povrchy, ktoré si nevyžadujú extra čas a energiu na cvičenie a stimulujú chodidlá prirodzeným pohybom po priestore. Pri tejto možnosti je však veľmi dôležitým aspektom bezpečnosť, nakoľko sa človek pohybuje po priestore aj za zhoršených svetelných podmienok, úplnej tme alebo s plnými rukami a teda nevníma, čo je na podlahe.Taktiež treba prihliadať na zdravotný stav užívateľov a ich možnosti. Práve spojenie dizajnu, stimulačnej funkcie a bezpečného používania sa ukrýva v produkte DOTS.

 

Stačí stimulovať chodidlá na pláži počas letnej dovolenky?

Prejsť sa naboso po kamienkovej či pieskovej pláži je super a pre veľa ľudí je to jediný verejný priestor, na ktorom sú ochotní sa vyzuť. Treba byť však veľmi opatrní a neprehnať to!

Predstavte si, že máte celý rok ruku v sádre a keď vám ju dajú dole, idete na dvojtýždňový volejbalový turnaj. Veľmi ľahko by ste si mohli ruku presiliť, či spôsobiť nejaké zranenie.

Aj polhodinová bosá prechádzka po pláži môže pre netrénovanú a nestimulovanú nohu znamenať prílišnú záťaž a teda možnosť preťaženia či dokonca zranenia. Práve pre pocit slobody a možnosť bosej chôdze na dovolenke, by sme mali nohu precvičovať a udržiavať v dobrom stave počas celého roka :).

 

Chodím v barefoot topánkach – potrebujem sa zamýšľať nad ďalšou stimuláciou chodidiel?

Je pravda, že minimalistické topánky dovoľujú nohe pracovať podobne, ako keby bola bosá. Niekoľko milimetrová podrážka nám však bráni naplno využiť všetky neuroreceptory a naozaj precítiť povrch, po ktorom chodíme. Úplne bosá noha cíti oveľa viac ako noha v akejkoľvek topánke či ponožke. Minimalistické/barefoot topánky sú super a kritériá, z ktorých vychádzajú, by sa mali podľa nás povinne aplikovať na väčšinu obuvi. Pokiaľ ich však nosíme najmä na rovných tvrdých povrchoch, tak v spojení s podrážkou, ktorá odfiltruje jemné nerovnosti, sa dostávame k efektu bezpečných domácich podláh. Tam nie je noha nútená pracovať v celom rozsahu a my máme tendenciu skĺzavať k nášmu naučenému topánkovému štýlu.

Prepnutie na vedomú bosú chôdzu sa najjednoduchšie udeje, keď je človek úplne bosý a práve preto odporúčame čo najviac chodiť naboso aj barefoot topánkovým nadšencom. Týmto spôsobom trénujeme nohy, posilňujeme ich a zapisujeme vedomú opatrnú chôdzu do nášho pohybového stereotypu. Okrem toho naozaj precítime aj jemné zmeny teploty alebo vlhkosti povrchu – skúste to! 😉

Categories: barefoot

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *